HAKKIMIZDA

FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ TODORİ TESİSLERİ
Todori Tesisimiz tarihinin gizemli dokusu ve Kalamış’ın yeşilliklerle bezenmiş örtüsü içinde üyelerimize hizmet vermektedir.

Tesisimizin sadece üyelerimize değil, ayni zamanda kulübümüzün  amatör şube sporcularına, derneklerimizin üyelerine ve maç günleri taraftarımıza sunduğu hizmetler açısından önem taşımaktadır.

Yılın her günü öğlen servisinden itibaren akşam saat 24:00 de kadar üyelerimize açıktır.

Pazar günleri saat 10:30 - 13:30 arası kahvaltı servisi vardır. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında kahvaltının bahçede olması ayrı bir güzeldir.

Kış aylarında hafta sonları Fasıl geceleri ve her yıl 6 Şubat da Selehattin Pınar Anma Gecesi tertiplenir.

Tesisimizde hava şartlarının güzel olduğu dönemlerde derbi maçları ve Avrupa maçları bahçede kurulan dev ekranlarda izlenir.

Tarihi Todori 2005 yılından bu yana Fenerbahçe Bayrağı altında senede ortalama 40 bin ila 50 bin Üye ve Fenerbahçeliye hizmet veren bir tesistir.

TODORİ TARİHÇESİ
Yaklaşık doksan yıllık geçmişi olan ve bizler gibi 1960’lı yıllarda Todori’nin son zamanlarını yaşamış olmayanlar Todori’yi bilmeyebilirler, o nedenle biraz tarihinden bahsetmek gerek.

Kalamış’ın şimdiki sahil yolu kısmına isabet eden yerde Kalamış Vapur İskelesi vardı ve köprüden kalkan Bostancı vapurları Kalamış’a uğrardı. Kalamış-Fener Caddesi’nden Kalamış Vapur İskelesine inen kısa yolun sol tarafında Todori Meyhanesi  yer alırdı. Halen mevcut Rum kilisesi ile o zamanki Rum ilkokulu arasına sıkışmış küçük bir meyhane idi, asırlık çınarların altındaki büyük bahçesi yazın dolar taşardı.

Todori Çarkas, işinin ehli ve mezeleriyle ünlü tipik bir Rum meyhanecisiydi, özellikle arnavut ciğeri ve patlıcan turşusu meşhurdu. Bugün de aşçıbaşımız başta ciğer tava olmak üzere bu mezeleri benzer bir damak tadıyla yaşatmakta…

Todori’ye Feridun Fazıl Tülbentci, Selahattin Pınar ve dostları gibi devrin sanatçıları, şairleri, bestekarları, tarihçileri şimdiki deyişiyle entelektüelleri ve tabii Fenerbahçelileri gelirdi.

Usta Todori’nin ölümünden sonra oğlu Stavro’nun bu işi daha fazla götürememesi ve ailenin Yunanistan’a yerleşme isteği nedeniyle meyhaneyi 1974 baharında o zaman ki yazlık ‘Kalamış Sahil‘ sineması sahibi Sabri Ander’e devrettiler. Sabri Bey, meyhaneyi devraldıktan sonra yeniden düzenledi.

Todori ile özdeşleşmiş olan ve unutulmaz musiki geceleri ile ün yapmış büyük bestekar Selahattin Pınar, 6 Şubat 1960 akşamı masasında dostları ile otururken başı masaya düştü ve sevdiği bu mekanda ruhunu teslim etti.

Şimdi duvarlarımızda onun resimleri ve girişte, bahçe önündeki büstü ve plaketi ile büyük üstadı 6 Şubat geceleri anarak yaşatmakta devam ediyoruz.

1960’lı yıllar sonunda pek iyi işletilemeyen Todori’nin yıldızı giderek sönmeye başladı ve 1985 yılında Maliye Bakanlığı mekanı Sabri Bey’den devir aldıktan sonra uzun yıllar Maliye Bakanlığı ve Ziraat Bankası’nın lokali olarak kullanıldı.

2005 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü’ne verilmesinden sonra, aslına uygun ve çok temiz bir hale getirilerek eski nostaljik havayı aynen yaşatan bir mekan haline geldi.

 

MİSYONUMUZ
Türk konukseverliğini Fenerbahçe aşkı ile birleştirerek, Spor dünyasının konaklama ve yiyecek içecek bazında lideri olmak.

VİZYONUMUZ
Misafirlerimiz, üyelerimiz ve sporcularımız için güvenli, rahat, huzur veren ve beklentilerini tutarlı bir şekilde karşılayarak ötesine geçerken; çalışanlarımız için de saygılı, gelişime açık, teknolojiye hakim, aidiyet ve taraftarlık duygusu taşıyan, güvenli ve huzurlu bir iş ortamı yaratmak.